Acta del Jurat de la 7ª Edició del Premi “LA ROSA DE PAPER”

A Catarroja a 4 de juny de 2003, reunit el jurat dels premis literais “La Rosa de Paper” en la seua VII edició format per les persones següents:

Francesc Rodrigo, Coordfinador de Batxillertas de Florida CES i poeta.
Ivan Castañon, Professor de Matemàtiques de Florida CES.
Albert Hernandez, Regidor Cultura de l’Ajuntament Catarroja i escriptor.
Pilar Zamora, Cap del departament de Llengües de Florida CES.
Mercedes Albors, organitzadora dels premis Florida Fundació.
Angeles Soriano, Professora de L’ESO del col.legi Martí Sorolla.
Cristina Gras, Professora del departament de Llengües de Florida CES.
Juan Carlos Castaños, del Periodico Economico Empresa y Finanzas.
Manuel Balaguer, Professor de Biologia del IES Berenguer Dalmau de Catarroja.
Joan Carlos Asins, Professor de Valencia del IES Berenguer Dalmau Catarroja.
Susana Díaz, Técnico Biblioteca Florida.
Pere Soriano, Director de Cicles Formatius de Florida.

acorda establir els premis següents:
Categoría A: NARRATIVA

43 treballs presentats, d’entre els quals, el jurat deixa ha establert sis treballs finalistes:

“El rellotge d’arena” de Alberto Alabau i Gil que cursa 2n d’ESO en Madre Sacramento de Torrent.

“Sin Futuro” de Luis Gomez de Membrillera Desantes que estudia 1r d’ESO en Escoles Pies de València.

“Asesinato en el Saint Peter’s Light” de Patricia Pons Tomas que cursa 2n d’ESO en Colegio Concha Espina de Valencia.

“Saps què hi ha al soterrani de una casa?” d’Alvaro Paula Banacloche que cursa 2nr d’ESO en La nostra Escola Comarcal de Picassent.

“La Nit i la Guerra” de David Castillo Montaña que cursa 2n d’ESO en L’Escola La Gavina de Picanya.

” El País de les paraules al revés” de Gemma Fuentes Sanchis 2n d’ESO La Gavina de Picanya.

el jurat decideix otorgar

El 2N PREMI de narrativa
al relat “Las cuatro piedras”, de Laura Abarca Gil que cursa 2n d’ESO en La Nostra Escola Comarcal de Picassent.

El 1R PREMI de narrativa
al relat “Kalumba Mazamba Tela Gunda” de Laura Fores Fajardo que cursa 2n d’ESO l’Escola La Gavina de Picanya.

Categoría A: POESIA

17 treballs presentats. El jurat estableix tres poemaris finalistes que són:

“Entre mil palabras”, de Laura Febre Diciena que cursa 2n d’ESO en el CP Vicente Gaos de Valencia
“I posats a somiar”, de Maria Triguero Puchades que cursade 1r ESO d’ESO La Nostra Escola Comarcal.
“Poesias”, de Juan Carlos Moreno Rubio que cursa de 2n ESO de Madre Sacramento de Torrent.

D’entre aquest tres poemaris, el jurat acorda atorgar els següents premis:

El 2n PREMI de poesia
El poemari, “Me pierdo en la rutina de mis dias”, de Patricia Pons Tomas que cursa 2n en el colegio Concha Espina de Valencia.
El 1r PREMI de poesia
El poemari “Mirades”, de Jordi Iranzo Garcia,que cursa de 2n ESO en l’Escola La Gavina de Picanya.

Categoría B. NARRATIVA

De 46 treballs presentats, el jurat en una primera votació decideix deixar com a finalistes els 7 relats següents:

“Memorias de un Pianista”, de Paula Sanchez Feliu que cursa de 4t d’ESO en les Escuelas profesionales San José de València.
“Daniel”, de Juan Ortiz Furio que cursa 3tr d’ESO del col.legi La Purísima del Grao de València.
“Una partida en la historia”, de Alejandro Moledo del Rio que cursa 4t ESO del col.legi La Purísima del Grao de València.
“Un conjuro para la eternidad”, de Naarah Yolanda Martinez Parreño que cursa 4t ESO col.legi Montaner de València.
“Entre l’Espasa i la paret”, de Sergi Salvador Lozano que cursa 4r ESO en La Nostra Escola Comarcal de Picassent.
“Quina loteria”, de Daniel Ortega Cuenca de 3t ESO de l’Escola la Gavina de Picanya.
“Des del record”, de Arantxa Pedrero Fernandez que cursa 4t d’ESO col.legi nostra Sra del Carmen y San Vicente de Paul de València.

EL 2N PREMI de narrativa
al relat “Història sobre algú”, de Rosa de Juan i Alfonso que cursa 3t d’ESO de l’Escola La Gavina de Picanya

El 1R PREMI de narrativa
“Daniela” de Nadia Veiga Canuto que cursa 3t ESO en Florida Secundària.

CATEGORÍA B. POESIA

D’un total de 12 treballs presentats el jurat decideix establir 3 finalistes.

“Plou”, d’Almudena Garcia Herrero que cursa 4t ESO del IES Picanya de Picanya.
“Mirada”, d’Odi de Amparo Navarro Martinez que cursa 4t ESO del IES Picanya de Picanya.
“Sentiments”, de Anna Planells Silla que cursa 4t ESO del IES Picanya de Picanya.

Per últim el jurat decideix atorgar:

El 2N PREMI de poesia
al poemari “Perdida”, de Hana Roig Climent que cursa 3r ESO en La Nostra Escola Comarcal de Picassent.

El 1R PREMI de poesia
Al poemari “Llàgrimes Ferides”, d’Estefania Fernandez Carrasco 4t ESO de l’IES de Picanya.

Categoría C. NARRATIVA

31 treballs presentats dels quals el jurat deixa finalistes 4 relats

“El sueño de mi vida”, de Andrea Natividad Genavard que cursa 2n de Batxillerat del Colegio Santa Ana de València.
“Una cançó , mil records”, de Noemí Conejo Barriga que cursa 2n de batxillerat a EPLA Escoles Profesionals Lluís Amigó de Godella.
“NO estic preocupada”, de Patricia Solera Peris que cursa 2n de Batxillerat al Sagrado Corazón de Jesús de Godellla.
“La ambicion tiene nombre de mujer”, de Lucia Garcia Calatayud que cursa 2n de batxillerat de Ntra Sra del Pilar de València.

I estableix els premis següents:

El 2N PREMI de narrativa
al relat “Com Joana Joe aconseguí triomfar”, de Sandra Pilar Tierno Gomez que cursa 1 de Batxillerat en l’IES la Marxadella de Torrent.

El 1R PREMI de narrativa
al relat “El jardinero de noviembre”, de Ana Hervas Serra que cursa 2n de batxillerat de Ntra Sra del Pilar de València.

Categoría C. POESIA

S’han presentat 16 poemaris dels quals el jurat deixa finalistes 5 poemaris

“Rápido y deprisa”, de Valero Garcia Cifuentes que cursa 1r de batxillerat en Salesianos San Juan Bosco de València.
“En busca de la esperanza”, d’Inma Carretero Lopez que cursa 2n batxillerat en IES El Clot de Valencia.
“Pasajes de vida”, de Lydia Cortes Damian que cursa 1r batxillerat en Sagrado Corazón de Jesús de Godella.
“Versos lliures en llauna”, de Jesús Padilla Martínez que cursa 2n batxillerat en l’IES de Picassent.

El 2n PREMI de poesia
Al poemari “Fantasía y realidad”, de Jacqueline Chacon Almudever que cursa 2n batxillerat en IES Berenguer Dalmau de Catarroja.

El 1R PREMI de poesia
Al poemari “Rozando”, de Marina Gonzalez Gil que cursa 2n batxillerat en Escuelas Profesionales San José de València.

Categoría D. NARRATIVA

D’un total de 16 treballs presentats queden 3 relats finalistes:

“Una nit amb la Glenn Close”, d’Andreu EscrivÀ i Garcia que viu a València i estudia a la Universitat de Valencia.
“El Paladin caido”, de Daniel Marco Martinez que estudia 5 de Bellas Artes de Valencia.
“Dies de Canvi”, de Ruben Girbes Mari que estudia 5e curs de Medicina de Catarroja.

I decideix atorgar el

El 2N PREMI de narrativa
al relat “¿A que huele la muerte?”, de Helga Fernandez Ruiz que estudia 1r ciclo de Filosofia i viu a Picassent.

El 1R PREMI de narrativa
al relat “Sensacions”, d’Agueda Torres Juan que estudia 3é curs farmàcia, i és d’Albuixech.

Categoría D. POESIA
Dels 9 treballs presentats el jurat decidieix deixar 2 finalistes:

“Digamos Habla Dice Di Que hablamos Diria Ti dirias Hablan”, de Azahara Casanova Piston que estudia en la Universitat de Valencia i és de Torrent.
“El azar del viento”, de José Torres Espejo que estudia Filologia, i és de Valencia

El 2N PREMI de narrativa
“L’oblit de l’abisme”, d’Andreu Escrivà i Garcia que estudia a la Universitat de València.

El 1R PREMI de narrativa
El jurat decidiex deixar desert el primer premi de poesia.

Categoría E. POESIA (Universitat dels Major de Florida)

Sols s’ha presentat un treball i per tant queda desert aquest premi.

Categoría E. NARRATIVA
D’un total de 6 treballs presentats queden 2 relats finalistes:

“Recuerdos con Nostalgia”, de Gaspar Gradoli Muñoz de Catarroja.
” Fantasia”, de Victor Jose Garcia Hernandez de Torrent

El 2N PREMI de narrativa
“Alfiles”, de Época de Carmen Amoros Garcia de Valencia.

El 1R PREMI de narrativa
El jurat decidiex deixar desert el primer premi de narrativa.

A Catarroja 4 de juny de 2003

Francesc Rodrigo Segura
Secretari del Jurat

Mercedes Albors Orengo
Premis Rosa Paper